Νo14   18/12/2002 =>17

2018-19=> Ελπίς Αμπελ.

2017-18=> Κερ. Ωραιοκ.

Η σειρά  ειναι κατα ηλικία

Περιφερειακή οδός-Κόμβος Ευκαρπίας Τηλ. Γραμ. 2310 587870     Τελευταία ενημέρωση: Σάββατο 14/09/2019, Ωρα 08:40 π.μ.

2ηΤοπική κατηγορία Γυναικών Ε.ΠΕ.Σ.Θ. 2019-2020

Ο Α.Σ. Μακεδονικός ανακοινώνει την έναρξη συνεργασία με προπονητή βόλεϊ Θοδωρή Κολεσιώτη ο οποίος θα αναλάβει την γυναικεία ομάδα του συλλόγου.

Ο 38χρονος Θοδωρής έμαθε βόλεϊ στον Ορφέα Ηλιούπολης και στη συνέχεια αγωνίστηκε στον Αίαντα Ευόσμου, την ΜΕΝΤ, τον Πρωτέα, τη Νίκη Αιγινίου, τον ΓΑΣ Ευκαρπίας και τον Καμπανιακό.

Ως προπονητής εργάστηκε στα τμήματα υποδομής αγοριών του Αίαντα Ευόσμου, του Πρωτέα, των Διαβατών, της Ελπίδας και στις ομάδες γυναικών του Ηρακλή Γέφυρας και του Γαλαξία Αδένδρου. Τέλος, αποτέλεσε βοηθός προπονητή στα Κύμινα (Α1) και στην Ελπίδα Αμπελοκήπων (Α1, Α2) αποκτώντας σημαντικές εμπειρίες.

Με στόχο την πολύ δουλειά και την καλή διάθεση ανέλαβε τις γυναίκες μας, δημιουργώντας μια νεανική ομάδα που θα αποτελέσει το βασικό κορμό για τα επόμενα χρόνια. Στόχος του φυσικά είναι και το καλωσόρισμα των νεαρών αθλητριών προερχόμενες από την Ακαδημία και η ενσωμάτωση αυτών στο ρόστερ.

Η διοίκηση του Μακεδονικού καλωσορίζει τον προπονητή και του εύχεται πολλές επιτυχίες με την ομάδα μας.

ΤΟΠΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2019-2020

Η κλήρωση για τον καθορισμό του προγράμματος θα πραγματοποιηθεί, παρουσία των εκπροσώπων των σωματείων, την Τετάρτη 4 Σεπτεμβρίου 2019, ώρα 21:00 στην αίθουσα του Αλεξάνδρειου Μελάθρου «ΗΛΙΑ ΖΥΓΟΥΡΗΣ».

Το πρωτάθλημα θα αρχίσει στις 13 Οκτωβρίου 2019 ( 3/11/2019)

Ε΄: ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ - ΚΑΤΑΤΑΞΗ – ΥΠΟΒΙΒΑΣΜΟΣ/ΠΡΟΒΙΒΑΣΜΟΣ

1. Στην κανονική περίοδο, οι διαγωνιζόμενες ομάδες βαθμολογούνται ως εξής: - Τρεις (3) βαθμούς σε περίπτωση νίκης με 3-0 ή 3-1 σετ - Δύο (2) βαθμούς σε περίπτωση νίκης με 3-2 σετ - ΄Ενα (1) βαθμό σε περίπτωση ήττας με 2-3 σετ - Κανένα (0) βαθμό σε περίπτωση ήττας με 0-3 ή 1-3 σετ - Μηδενισμό και αφαίρεση τριών (-3) βαθμών σε κάθε περίπτωση, που αναφέρεται στο Κεφ. Ε, αρ. 22 του ΓΚΟΔΠ (μηδενισμός).

2. Σε περίπτωση ισοβαθμίας για όλες τις θέσεις, προνομιούχες ή μη, για τον υπολογισμό της θέσης λαμβάνονται υπόψη κατά σειρά προτεραιότητας: α) Οι βαθμοί που έχει συγκεντρώσει κάθε ομάδα στους μεταξύ τους αγώνες β) Ο λόγος του κλάσματος που έχει αριθμητή τα νικηφόρα ΣΕΤ και 3) παρονομαστή τα χαμένα ΣΕΤ στους μεταξύ τους αγώνες. γ) Ο λόγος του κλάσματος που έχει αριθμητή τους κερδισμένους πόντους και παρονομαστή τους χαμένους πόντους στους μεταξύ τους αγώνες. Σε περίπτωση που οι ομάδες που ισοβαθμούν είναι περισσότερες από δύο, τότε για τον υπολογισμό της ομάδας που θα καταλάβει την υψηλότερη θέση θα ληφθούν υπόψη κατά σειρά οι περιπτώσεις β και γ (εάν χρειασθεί). Για τον υπολογισμό των υπολοίπων θέσεων ακολουθείται η ίδια διαδικασία (εξαιρούμενης της ομάδας που ήδη έχει καταταγεί), προκειμένου να καταλάβουν οι υπόλοιπες ομάδες τις αντίστοιχες θέσεις. Για παράδειγμα, έστω ότι ισοβαθμούν 3 ομάδες στην ίδια θέση (Α, Β και Γ). λαμβάνοντας υπόψη τους μεταξύ τους αγώνες, βλέπουμε ότι υπάρχει νέα ισοβαθμία αλλά η ομάδα Α, λόγω του καλύτερου συντελεστή στα σετ κατατάσσεται 1η . στη συνέχεια ακολουθούμε από την αρχή την ίδια διαδικασία μόνο για τις ομάδες Β και Γ, λαμβάνοντας υπόψη τις μεταξύ τους αναμετρήσεις χωρίς να υπολογίζουμε την ομάδα Α. δ) Ο λόγος του κλάσματος που θα έχει αριθμητή τα κερδισμένα σετ και παρονομαστή τα χαμένα σετ σε όλους τους αγώνες του πρωταθλήματος για την κάθε ομάδα που ισοβαθμεί. ε) Ο λόγος του κλάσματος που θα έχει αριθμητή τους κερδισμένους πόντους και παρονομαστή τους χαμένους πόντους σε όλους τους αγώνες του πρωταθλήματος για την κάθε ομάδα που ισοβαθμεί. στ) Σε περίπτωση που μετά τα παραπάνω υπάρχει ισοβαθμία, τότε και μόνο σε περίπτωση που η βαθμολογική κατάταξη των ομάδων καθορίζει άνοδο ή υποβιβασμό ή πρόκριση σε επόμενη φάση του πρωταθλήματος, θα διεξάγεται ένας αγώνας κατάταξης.

3) Οι δύο πρώτες ομάδες της 2ης Τοπικής Κατηγορίας Γυναικών ανέρχονται στην 1 η Τοπική Κατηγορία Γυναικών για την αγωνιστική περίοδο 2020-2021.

4) Οι ομάδες που θα καταλάβουν την 11η και 12η θέση στη βαθμολογία της κανονικής περιόδου υποβιβάζονται στην 3η Τοπική Κατηγορία για την αγωνιστική περίοδο 2020 - 2021.

5) Σε περίπτωση υποβιβασμού ομάδας ή ομάδων της ΕΠΕΣΘ από την Α2 Εθνική Γυναικών στη Β΄ Εθνική Κατηγορία - Εθνικό Περιφερειακό Πρωτάθλημα Γυναικών, τότε αντίστοιχος αριθμός ομάδας ή ομάδων θα υποβιβασθεί από την Β΄ Εθνική Γυναικών στην 1η Τοπική Γυναικών, από την 1 η Γυναικών στην 2η Γυναικών και από την 2η Γυναικών στην 3 η Τοπική Κατηγορία Γυναικών (πλέον των ομάδων της παραγράφου 4 του παρόντος άρθρου), όπως επίσης πλέον του αριθμού που προβλέπει η κάθε αντίστοιχη προκήρυξη των παραπάνω πρωταθλημάτων, έτσι ώστε αυτές που θα υποβιβασθούν με αυτές που θα ανέλθουν από την 3η Γυναικών και αυτές που παραμένουν ομάδων, να συμπληρώνουν τον αριθμό 12.

Δ΄: ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ

1) Το πρωτάθλημα θα διεξαχθεί σε δύο γύρους, σύμφωνα με το πρόγραμμα που θα προκύψει από την κλήρωση (κανονική περίοδος).

2) Μετά τη λήξη και του δεύτερου γύρου, οι τέσσερις πρώτες ομάδες της βαθμολογίας της κανονικής περιόδου προκρίνονται στην τελική φάση. Εκεί θα αγωνιστούν η πρώτη με την τέταρτη και η δεύτερη με την τρίτη, μέχρι να συμπληρώσει μία από τις δύο ομάδες τρεις (3) νίκες, λαμβανομένων υπόψη των μεταξύ τους αποτελεσμάτων της κανονικής περιόδου. Πλεονέκτημα έδρας στον πρώτο αγώνα θα έχει πάντοτε η ομάδα με την ανώτερη βαθμολογική θέση στην κανονική περίοδο, από το γήπεδο της οποίας ξεκινούν οι μεταξύ τους αγώνες. Αν χρειαστεί τρίτο παιχνίδι, αυτό θα διεξαχθεί στην έδρα της ομάδας που έχει το πλεονέκτημα έδρας. Οι νικητές των δύο ζευγαριών θα αγωνιστούν για την ανάδειξη της πρωταθλήτριας, σε έναν αγώνα, με έδρα της ομάδας που είχε την ανώτερη βαθμολογική θέση στην κανονική περίοδο.

3) Οι ηττημένοι των πρώτων αγώνων της τελικής φάσης, καταλαμβάνουν την 3η και 4η θέση, ανάλογα με την κατάταξή τους στην κανονική περίοδο. Τις υπόλοιπες θέσεις, από την 5η μέχρι και την τελευταία, θα καταλάβουν οι υπόλοιπες ομάδες, ανάλογα με την κατάταξή τους στην κανονική περίοδο.

Σε ότι αφορά τις έδρες για την τελική φάση (Play off Θέσεις 1-4 & 2–3 και τη σειρά των τελικών), για λόγους ασφαλείας και προκειμένου να παρακολουθήσουν τους αγώνες όσο το δυνατόν περισσότεροι θεατές, θεσπίζεται η προϋπόθεση, της χωρητικότητας των γυμναστηρίων, με ελάχιστο όριο 200 θεατές. Ο αριθμός θα προκύπτει από την πραγματική κατάσταση και όχι από τυχόν παλαιά έγγραφα αδειοδότησης της εγκατάστασης που δεν ανταποκρίνονται στην υπάρχουσα κατάσταση. Στην περίπτωση αυτή, το σωματείο ή τα σωματεία που κατά την διάρκεια της πρώτης φάσης (κανονικής περιόδου) χρησιμοποίησαν ως έδρα γυμναστήρια μικρότερης χωρητικότητας, θα πρέπει να δηλώσουν ως έδρα για τα Play Off γυμναστήριο που να πληρεί όλες τις παραπάνω προϋποθέσεις, εάν αυτό δεν καταστεί δυνατόν, η έδρα θα ορίζεται από την διοργανώτρια αρχή.

Γυναίκες Μακεδονικού περιόδου 2018-2019 (1η Τοπική κατηγορία)

Δείτε όλα τα αποτελέσματα της περιόδου και την τελικη βαθμολογια.....